A májfogyasztással kapcsolatosan teljesen ellentétes álláspontok léteznek. Egyesek szerint – mivel a máj a méregtelenítés szerve – nem előnyös a fogyasztása. De mi a helyzet akkor a régi hagyományos magyar ételekkel? A májashurkával, a májkrémmel vagy a pástétomokkal? A régi időkben az állatok minden ehető részét feldolgozták és megették, még sem merült fel soha ez a kérdés.
Igaz, hogy a szennyezettebb területeken felnevelt állatok mája jóval terheltebb, és minél öregebbek, annál telítettebbek például nehézfémekkel.
Éppen ezért javasoljuk, hogy ha májas ételt készítesz, vásárolj olyan helyen, ahol ellenőrzött hazai kis-, vagy őstermelőtől szerzik be ezt az egyébként értékes tápanyagforrást.
A máj kiváló vasforrás, gazdag cinkben, mangánban, szelénben, rézben, A-, és D-vitaminokban. A D-vitamin pótlására például a máj a legalkalmasabb, amire – főként a sötét téli napokon – nagy szüksége van a szervezetünknek.
Receptünkben most egy olyan házi májkrém elkészítését mutatjuk be, amit készíthetsz fiatal csirke-, pulyka-, nyúl-, vagy akár borjúmájból is.
Hozzávalók:
1 fej (45 g) vöröshagyma
2 ek kacsazsír
350 g friss máj
100 g puha (áztatott) aszalt szilva
4 ek száraz fehérbor
1 mk só
5 szem bors
150 ml teljes tejszín
+ kacsazsír és chili pehely
A máj kesernyés ízét aszalványokkal tompítani lehet. Ehhez a recepthez áztass be 100 gramm aszalt szilvát, amit sütés előtt vágj kisebb darabokra.
A hagymát aprítsd fel, és dinszteld meg a kacsazsíron.
Erre szedd rá a megmosott, kierezett, kisebb darabokra vágott májat és a szilvát.
Sózd és borsozd, és addig párold, amíg minden vér kisül belőle és a kieresztett nedvességet elpárologja.
Ez után add hozzá a bort, és forrald ki.
Legvégül öntsd hozzá a tejszínt, de ezzel már épphogy csak 1 percet főzd alacsonyabb hőfokon.
Húzd le a tűzhelyről, várd meg, amíg langyosra hűl, majd turmixold le.
A májkrémet kanalad egy tiszta zárható tetejű üvegbe vagy dobozba, tejére locsolj olvasztott kacsazsírt, és szórd meg chili pehellyel.
Szerző: Hadarik Rita