KezdőlapAgrárvilágA műtrágya biztonságos tárolásának legfőbb szabályai

A műtrágya biztonságos tárolásának legfőbb szabályai

A műtrágya rendkívül fontos mind a mezőgazdaságban, mind az otthoni gyepápolásban. Sajnos azonban veszélyes is lehet, amennyiben a tárolása és alkalmazása nem körültekintően vagy szakértelem nélkül történik. Ez pedig hatványozottan igaz azokban az esetekben, amikor nagyobb készletek tárolásáról van szó. Pontosan miért válhat veszélyessé a műtrágya, hogyan kerülhető el a probléma, és miként alakítható ki a biztonságos munkakörnyezet hosszú távon is?

A műtrágya jellegzetességei

A műtrágyát sok területen alkalmazzák, nem csak a mezőgazdaságban. Elég csak arra gondolni, hogy mennyi kertes ház, ezáltal mekkora gyepterület van Magyarországon.

A műtrágya bomlása komoly egészségügyi kockázatokat rejt magában, hiszen mérgező gázok tudnak felszabadulni belőle, amelyek minden élőlényre veszélyesek lehetnek.

Azonban fontos kiemelni, hogy a műtrágya – a műanyaggal szemben – nem tartalmaz olyan mesterséges, ember által kialakított anyagokat, amelyek már eleve ne lennének jelen a földben. Így tehát az is elmondható, hogy a műtrágya megfelelően alkalmazva csak nagyon kis mértékben szennyezi a környezetet.

De melyek azok a szabályok, amelyeket fontos betartani, mind a bomláskor felszabaduló mérgező gázok, mind pedig a környezetszennyezés minimalizálása érdekében?

A műtrágya tárolás biztonsági szabályai

A műtrágyát a legtöbb esetben beltéren tárolják, hiszen ez a legmegfelelőbb és legbiztonságosabb módja. Mivel az égés során rendkívül mérgező anyagokat bocsáthat ki magából,  ezért a közvetlen közelében tilos dohányozni. Továbbá az olyan anyagoktól is távol kell tartani, mint a különböző vegyszerek (pl.: sósav), az éghető anyagok (pl.: zsírok), a különböző szerves anyagok (pl.: szalma), az erősen lúgos anyagok, illetve az üzemanyag.

Éppen ezért mielőtt a műtrágyát kipakolják, fontos leellenőrizni a gépjárműveket, hogy mindenféle üzemanyag- vagy olajszivárgást kizárjunk. A járművek parkolása is tiltott a műtrágya tároló épületben, vagy annak közelében. Ez alól természetesen kivételt képez a lepakolás, illetve felpakolás időtartama.

A lepakolás során ügyelni kell arra, hogy legalább 1 méter hézag maradjon a műtrágya, illetve a gerendák, az eresz és a falak között.

Továbbá minden hőforrástól kellően távol kell tartani, hogy egyetlen szikra se tudjon problémát vagy katasztrófát okozni. Az olyan egyszerű, a mindennapokban is használt dolgokra is érdemes nagyon odafigyelni, mint például a lámpák.

A mérgező gázok miatt az evést, ivást is kerülni kell a helyiségben, ahol a műtrágya van.

A műtrágya beltéri tárolása megóvja a nagyobb hőingadozásoktól, illetve a nedvességtől is. A kialakításkor arra érdemes figyelni, hogy a közvetlen napsugár, a kapcsolók, vagy a megfelelő szellőzés hiánya is problémát okozhat.

Ami még sokat segíthet: mindig olvassuk el az adott termék használati utasítását, illetve felhasználási és tárolási ajánlásait. Amennyiben megbízható helyről szerezzük be, mindig találni fogunk ilyen mellékleteket.

Honnan érdemes beszerezni a műtrágyát?

Az egyik legjobb beszerzési forrásnak kétségtelenül a gazdaboltok számítanak.

Érdemes olyat választani, ahol részletes, teljes körű felvilágosítás érhető el az adott termékkel kapcsolatban. 

Ma már online gazdaboltokban is vásárolhatunk, ahol gyakran még több információ érhető el az adott termékekkel kapcsolatban, ráadásul igény esetén az online vagy telefonos ügyfélszolgálattal is kapcsolatba léphetünk.
Ennek ékes példája a Gazdadiszkont.hu online gazdabolt, ahol mind telefonon, mind emailben is kérdezhetünk az egyes gyepápolási vagy műtrágya termékekről – de magán az oldalon is minden fontos információ megtalálható.

Ajánló