KezdőlapAgrárvilágÁllatGyakorlati kézikönyv farkashoz, medvéhez, hiúzhoz

Gyakorlati kézikönyv farkashoz, medvéhez, hiúzhoz

A WWF Magyarország európai példák és a magyarországi tapasztalatok alapján a nagyragadozókkal való együttélés megkönnyítésére négyrészes kézikönyvsorozatot készített. A kiadvány a szakemberek mellett az érintett területeken gazdálkodó állattartóknak is hasznos segítség lehet.

Nagyragadozók Magyarországon című sorozat kötetei gyakorlati útmutatót adnak többek között a nagyragadozók terepi nyomainak felismeréséhez, és segítséget nyújtanak a nagyragadozók okozta károk felismeréséhez és megelőzéséhez.

A kiadványok megtalálhatók a WWF Magyarország honlapján, ahol további hasznos segédanyagok, például a villanypásztor szakszerű telepítését bemutató videó és letölthető terepi nyomhatározó is megtalálható.

A kötetet kiegészíti egy, a terepi megfigyelés során könnyen használható nyomhatározó infografika, mely a három nagyragadozó – farkas, hiúz és medve – legjellemzőbb terepi nyomait és az ezekkel könnyen összekeverhető más ragadozófajok – róka, aranysakál, kutya, vadmacska, házimacska és borz – nyomait hasonlítja össze.

A kézikönyvek olyan gazdálkodók számára is segítséget nyújtanak, akik állataikat nagyragadozók által is látogatott területen legeltetik. A kiadvány részletezi a helyes villanypásztor-, elektromosháló-, illetve őrkutyahasználat követelményeit.

Készült egy terepi kárhatározó is, amelynek célja, hogy a hazai szakemberek (az állattartók mellett természetvédelmi őrök és vadgazdálkodók) is felkészülhessenek a kóbor állatok (pl. kutyák), vadászható vadfajok (pl. róka, aranysakál) és a fokozottan védett nagyragadozók (pl. farkas, medve) okozta károk felismerésére.

Magyarországon az Északi-középhegységben élnek nagyragadozók. A farkas már megtelepedettnek tekinthető és rendszeresen szaporodik hazánk több területén. A hiúzból csupán néhány egyed fordul elő az országban. Ezen felül időnként egy-egy Szlovákiából átkóborló barnamedve is megfigyelhető az országban.

A legjobb európai gyakorlatokat és példákat 32 rövidfilmből álló videósorozat is bemutatja. A videókban megszólalók között vannak állattartók, akik hatékony módszereket alkalmaznak állataik védelmére, ökoturisztikával foglalkozó szakemberek, vadászok és vidéken élő személyek, akik elfogadják a lakóhelyük közelében élő nagyragadozók jelenlétét. A videókat Európa 12 országában forgatták, köztük Magyarországon. A kisfilmeket ezen az oldalon lehet megnézni.

Turista Magazin

Ajánló