A legtisztább energiát Norvégia használja, a dobogóra Brazília és Új-Zéland kerülhetett még fel.
Friss adatok szerint Norvégia használ a legnagyobb arányban megújuló energiát a világon – a Utility Bidder energiaár-összehasonlító platform a tiszta energiát legjelentősebb arányban használó országok toplistája mellett megosztotta azt is, mely országok használják a legtöbb fosszilis energiát. Fosszilis energiaforrások alatt szenet, olajat és gázt értettek, míg megújuló energia alatt hulladékból előállított, valamint bioüzemanyagokat, nap- szél- és vízenergiát értettek. Adataikat a Nemzetközi Energiaügynökség adatbázisból gyűjtötték – írja a Euronews cikke alapján az Infostart.
Norvégia energiafelhasználásának 56 százaléka származik megújuló forrásból, ezzel került első helyre. A legnagyobb arányban vízenergiát használnak: 45 százalékban támaszkodik erre az ország, amelynek számos nagy esésű folyója van, mindemellett a klímaváltozás hatására egyre több eső hullik területén, ezzel nagy lehetőségeket kapott a vízben rejlő potenciál kiaknázására.
A hulladékból nyert üzemanyagok és a bioüzemanyagok terén Brazília az első, energiafelhasználásának 32,1 százalékát tudja ebből a forrásból kielégíteni. A dél-amerikai ország a második legnagyobb etanolüzemanyag-előállító és az iparág vezetője, a cukornádalapú etanolt pedig az eddigi legsikeresebb alternatív üzemanyagként emlegetik.
Szélenergia terén Új-Zéland jeleskedik 25 százalékos aránnyal: a sziget pozíciója tökéletes ahhoz, hogy a szeleket szolgálatába állítsa, ugyanakkor napenergia terén is jól teljesít.
A fosszilis energiaforrásra támaszkodó országok listájának élén öt olyan állam áll, amelyek esetében 90 százalékos vagy afölötti a korszerűtlen erőforrások aránya. Szingapúr 98 százalékkal a sereghajtó, majd Ausztrália és a Dél-afrikai Köztársaság következik 93 és 91 százalékkal. Luxemburg és Hollandia a negyedik-ötödik helyen 90 százalékos aránnyal áll.
agrotrend.hu