A legtöbb családban nem múlhatnak el az év végi ünnepek dió nélkül. Van ahol dióbabát aggatnak a fára, máshol arannyal fújják be és szalaggal tekerik körbe, megint máshol pedig ezüstpapírba csomagolják, és nem csak a karácsonyfát, de az adventi koszorút is dióval díszítik.
A különös becsben álló dióból ünnepi finomságok készülnek, így a karácsonyi vendégvárás egyik alapvető alapanyaga a mai napig.
Miért fonódott össze a dió és a karácsony?
A keresztény hagyományban Szent Ágoston szerint a dió magát Krisztust jelképezi. Egy másik magyarázat szerint a dió úgy rejtőzködik a héjában, mint a Megváltó anyja méhében, majd a sziklasírban. Talán innen eredhet a dióbaba karácsonyfadísz is, a félbe vágott dióba fektetett kisded Jézus, amely olyan sok karácsonyfát díszít még ma is.
A magyar néphitben mágikus hatást tulajdonítottak a diófa termésének, és jósló, termékenységvarázsló tárgyként tekintettek rá, mindenféle vallásos jellegű asszociáció nélkül. A hagyomány szerint a karácsony, mint évkezdő ünnep alkalmával a dió segítségével megjósolható, és mágikus úton befolyásolható a család sorsa, egészsége és gazdagsága.
A következő év időjárását is dió segítségével jósolták meg: 12 üres fél dióhéjba vizet öntöttek, és a víz elpárolgásának mértékéből következtettek másnap reggel az év 12 hónapjának csapadékmennyiségére.
- az ókori görögök kutyaharapásra és féregűzésre használták
- a középkorban reumás és idegrendszeri problémákat kezeltek vele
- a magyar népi gyógyászatban vértisztításra, bél- és gyomorhurut kezelésére használták
- ma már igazolták, hogy csökkenti a szívbetegség kockázatát
- vegetáriánusoknak különösen hasznos a magas tápértéke miatt
- kalóriatartalma a marhahúshoz hasonló
- a dióból készült olaj érvédő, segít az érelmeszesedés megelőzésében, csökkenti a koleszterint és antioxidáns hatása is van.
Tulipgardencafe.hu/ Sokszinüvidek