KezdőlapAgrárvilágKiskertSorra pusztulnak ki az árvácskák, ezzel a módszerrel meg lehet őket menteni

Sorra pusztulnak ki az árvácskák, ezzel a módszerrel meg lehet őket menteni

A növényorvos tanácsait betartva megmenthető ez a közkedvelt virág.

Van egy virág, ami változatos színével frissességet és vidámságot hoz kora tavasszal kertekbe, ez a növény pedig nem más, mint az kerti árvácska. Ez a kisméretű, de ragyogó virág ideális választás minden kertbe, teraszra, vagy balkonládába, ahol színes virágfoltokat szeretnénk látni.

Az árvácska egyik legkülönlegesebb tulajdonsága a hidegtűrése. Míg sok más növény még nyugalmi állapotban van a hideg hónapok alatt, az árvácska már a kora tavaszi hűvös időjárásban is virágzik. Ugyanakkor télen – akár hó alatt is – áttelel. Az árvácskák képesek elviselni a fagyokat, és könnyen alkalmazkodnak a változó tavaszi időjáráshoz. Kétnyári növény vagyis, ha ősszel telepítjük, akkor bőségesen virágzik, majd áttelel és a következő évben tavasszal ismét másodszor is virágzik.

Mint arról tavaly októberben portálunkon beszámoltunk, betegség tarolta le az ősszel ültetett árvácskákat. Az enyhe, nedves teleken a szürkepenész (botritisz) folyamatosan fertőzi ezt a közkedvelt növényt. A kórokozó nem csak a virágfejeken okoznak tüneteket, hanem a növények fonnyadásáért, hervadásáért is felelős. Főleg a nagy fejű fajtákon figyelhető meg a kártétel.

 

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

 

Az árvácskák jelen helyzetéről Zsigó Györgyöt, okleveles agrármérnök, növényorvos és talajtani szakmérnököt kérdeztük meg.

2024-ben egy budai parkban az árvácskák egész állományát ki kellett emelni, hiszen olyan súlyos fertőzési tünetek jelentek meg a növényeken. Virágok nem is voltak a kiültetett árvácskákon. Szerencsére az idei évben kiválóan sikerült az ültetés, annak dacára, hogy a növényzet nem kapott növényvédelmet

– részletezte részletezte Zsigó György, okleveles agrármérnök, növényorvos és talajtani szakmérnököt a Sokszínű vidék megkeresésére.

A napfényes, meleg napok felébresztették a kertészek munkakedvét. Otthon és a kertbarát körökben is beindult az ágyások tervezgetése sőt néhány zöldségfélét már el is vetettek.

Javaslom, hogy alaposan nézzék meg a kiválasztott zöldség vagy egynyári dísznövény tulajdonságait – tenyészidő hossza, talaj és vízigénye, betegségekkel szembeni ellenállósága – és friss, jó minőségű, fajtatiszta, ellenőrzött vetőmagot vegyenek

– vázolta fel Zsigó György növényorvos, és kiemelte, hogy a saját fogású vetőmagvakkal gyakran öngólt rúgunk, mert a hibrid magok csak egy idényben, a vetés évében hozzák a vetőmagos zacskó fotóján látható tetszetős termést.

Akinek a lakásában megfelelő a fény, a hőmérséklet, a páraviszony és belevág a palántanevelésbe, még annak a kertbarátnak a növényeit is megtámadhatják a talajlakó gombák. Annak ellenére, hogy a „fémzárolt” vetőmagot ültetett el. Az elvékonyodó, elbarnuló gyökérnyakkal kidőlő palántákat nem lehet meggyógyítani.

Néhány éve a ma már nem engedélyezett mankoceb hatóanyagú gombaölőkkel védekezhettünk a kórokozók ellen, ma a Trichoderma asperellum gombából készült mikrobiológiai készítményekkel például a Trifender WP-vel segíthetik, erősíthetik a lakásban csírázó, majd később az ágyásban fejlődő növénykét is

– emelte ki Zsigó György.

 

Nemzeti Agrárgazdasági Kamara

 

Tavaly tél végén, egészen pontosan februárban, az összes árvácska elpusztult az egyik budai parkban. Szürkepenész és talajlakó gombák fertőzték az állományt.

Ősszel csak két dolgon változtattak. Ellenálló fajta vetőmagját választották és a palántaföldet kezelték a Trifender WP-vel. Nem permeteztek, nem trágyáztak és földet sem cseréltek

– hívta fel a figyelmet a növényorvos, és kiemelte, hogy a kertbarátok a zöldségféléknél is használhatják ezt a technológiát. Tőzegcserépben és még a WC-papír hengerben is lehet palántát nevelni.

A kertbarátoknak fontos a betartaniuk a következő javaslatokat

A házikertekben a szőlő és egyes gyümölcsfajoknak már megkezdték a metszését. Nem csak a levéltetvek, tripszek, kabócák vihetik át a fertőzött növényekről az egészségesekre a vírusokat vagy a fitoplazmákat, hanem a szerszámainkkal például a metszőollóval mi is.

Az eszközök fertőtlenítésére a tehéntej, a hidrogén-peroxid és a háztartási ecet is bekerült az egyszerű anyagok közé. Az engedélyeiket megtalálják az Agrofórum honlapján. Az ecetet javasolnám, de az engedélyhez képest sűrűbben, a fánként elvégzett fertőtlenítés még hatásosabb lenne

– emelte ki Zsigó György.

Az előkertbe vagy a pihenőkertbe ültetendő díszfák kiválasztása is hozzáértést kíván, hiszen a kerti károsító jól érzi magát a díszfákon, és onnan is megfertőzhetik a haszonnövényeinket. Például egyes lisztharmat és levéltetűfajok, az eperpajzstetű, a tűzelhalás baktériuma, a virág és gyümölcsfertőző moníliagombák, a taplók, nyugati dióburok fúrólégy és a többi.

Ha az ágyás talaja minőségi kérdéseket vet fel növényvédelmi szempontból, akkor érdemes elgondolkodnunk a talajcserén is

– fűzte hozzá a növényorvos.

 

pixabay

 

Az árvácskák tavaszi ültetése

Az árvácskák egyik ültetési ideje a kora tavasz. Már február végén, március elején elültethetők, amikor a talaj már felengedett. Az árvácskák szeretik a hűvös időt, és jól tűrik a fagyokat, így ezek a virágok az elsők között hozhatnak színt a kertbe.

Őszi ültetés

Nem csak tavasszal ültethetők árvácskák – az őszi hónapokban is ültethetjük. Őszi ültetés esetén, az árvácskák akár enyhe időjárású télen folyamatosan díszíthetik a kertet, és kora tavasszal újra virágba borulnak. Az őszi ültetés időpontja szeptember elejétől akár decemberig is tarthat, ha enyhe az időjárás és nem fagyott a talaj.

 

Tulipgardencafe.hu/ Sokszinüvidek

Ajánló