Torma, retek, mustár – a konyha tüzes triója, amely nemcsak könnyeket csal a szemedbe, de az egészségedet is rendbe rakhatja.

Van az úgy, hogy egy étel nem finomkodik. Nem suttog, nem hízeleg. Hanem beléd mar egy kicsit, felráz, és azt mondja: „Na, most figyelj, barátom!” Ilyen a torma, a retek és a mustár. Ezek a tüzes természetű növények évszázadok óta az asztalainkon vannak, leginkább fűszerként, de a régiek pontosan tudták: nem csak az ízük számít. Valami mélyebb, erősebb, gyógyítóbb rejlik bennük. És ha mindezt egyetlen hatóanyagban szeretnénk összefoglalni, az nem más, mint a szinigrin.
A szinigrin (vagy tudományos nevén sinigrin) egy úgynevezett glükozinolát – egy olyan természetes vegyület, amely főként a keresztesvirágúak (mint például a torma, fekete retek, mustár) növénycsaládjában található meg. És bár elsőre talán úgy hangzik, mint egy laboratóriumi kísérlet mellékterméke, valójában ez a vegyület maga a természet egyik legizgalmasabb kis „fegyverkovácsa”.
A csípős válasz – így működik a szinigrin
Amikor például reszelünk egy tormát, vágunk egy retket vagy összenyomunk egy mustármagot, a növényi sejtek szövetei megsérülnek. Ez aktiválja a bennük található enzimeket, amelyek a szinigrint lebontják. Az átalakulás során keletkezik egy másik vegyület, az allil-izotiocianát, amely felelős a csípős ízért – és a gyógyhatásért is. Tehát amikor könnybe lábad a szemed egy kis torma után, ne bosszankodj – az a természet terápiája, és nem mellékhatás, hanem főszereplő.
Antibakteriális védelem a konyhából
A szinigrinből képződő izotiocianátok olyan erős antibakteriális hatással bírnak, hogy nem csoda, ha a régi időkben torokfájásra és megfázásra mindig egy jó adag torma vagy retek volt az első javaslat. Laboratóriumi vizsgálatok is megerősítik, hogy ezek az anyagok képesek gátolni számos kórokozó baktérium szaporodását – így például az E. coli vagy a Staphylococcus aureus nevű rettegett bacikat is visszaszoríthatják.
Rákellenes ígéret – a tudomány is felfigyelt rá
A szinigrin iránt egyre nagyobb az érdeklődés az onkológiai kutatások területén is. A belőle képződő allil-izotiocianát ugyanis képes lehet gátolni bizonyos daganatos sejtek növekedését, sőt, egyes vizsgálatok szerint elősegítheti ezek pusztulását (apoptózisát). Különösen a vastagbél-, tüdő- és emlődaganatok esetén ígéretesek az eredmények – bár természetesen még hosszú út áll a pontos terápiás alkalmazás előtt. Az viszont egyre biztosabb: aki rendszeresen fogyaszt keresztesvirágú zöldségeket, az nemcsak a konyháját teszi változatosabbá, hanem a szervezetének is ad egy kis extra támogatást a védekezéshez.
Emésztésserkentés, ahogy nagyanyáink csinálták
Nem véletlen, hogy disznótoros mellé torma, nehéz ételek után retek, sültek mellé mustár dukál. Ezek a párosítások nem csak ízlésbeli hagyományok, hanem okos, évszázadokon át csiszolódott népi gyógyászati praktikák. A szinigrin ugyanis fokozza az epe- és gyomornedv-elválasztást, javítja az emésztést, enyhíti a puffadást és segíti a bélmozgást. Tehát ha egy nagyobb lakoma után úgy érzed, „megült a gyomrod”, ne egy újabb tablettához nyúlj – reszelj inkább egy kis friss tormát vagy ropogtass el néhány karika retket. A tested hálás lesz érte.
Légy okosan csípős – a természet arányérzékkel alkotott
Mint minden erős hatóanyag esetén, itt is érvényes a régi bölcsesség: „a kevesebb néha több”. A szinigrin és társai nagyobb mennyiségben irritálhatják a nyálkahártyát, gyomrot, veséket, ezért mindig mértékkel fogyasszuk – lehetőleg nyersen, frissen, feldolgozatlan formában. A főzés, hőkezelés ugyanis csökkenti az aktív hatóanyagok mennyiségét.
A torma, a retek és a mustár tehát nemcsak a konyha karakteres bajnokai, hanem a természet kis, tüzes doktoraiként is megállják a helyüket. A szinigrin nevű hatóanyaguk révén pedig olyan mélyrétegeiben támogatják az egészségünket, amit a modern kutatás is egyre inkább megerősít.
És talán ez a legszebb az egészben: hogy ezek az „egyszerű” növények nem kérnek figyelmet, nem harsogják, hogy mennyit tudnak – csak csendben, csípősen, határozottan teszik a dolgukat. Mint a természet igazi gyógyítói.
tulipgardencafe.hu / Egészségtér.hu