KezdőlapAgrárvilágKiskertKörnyezetbarát és hűs menedék a nyári melegben, így készíts igazán jó pergolát

Környezetbarát és hűs menedék a nyári melegben, így készíts igazán jó pergolát

A kert a nyugalom szigete, jó esetben. Egy hűs limonádé, egy árnyas lugas vagy pergola, egy jó könyv: nemritkán ennyi elég a boldogsághoz. A kerti kiülő sokszínű lehetőséget kínál: befuttathatod növényekkel, gyümölcsökkel, árnyas és csendes színfoltjai lehetnek a kertednek. De miképp érdemes belevágni, és miért lehet jó döntés egy pergola?

pergola és a lugas hasonló célú, de eltérő felépítésű kerti elemek, melyek főként árnyékolásra, növényfuttatásra és díszítésre szolgálnak. Nem utolsó sorban pedig pihenésre. Ám a szaletli, a filagória és a pavilon kifejezésekkel is találkozhat az, aki kerti kiülőt építene, ezért rákeres a lehetőségekre. Ember legyen a talpán, aki ennyi fogalom között megtalálja a megfelelőt. Ezért is hasznos tisztázni, mit is takarnak ezek az építménynevek, hiszen lehet, hogy éppen másra van szükséged, mint amire először gondoltál, legalábbis az elnevezését illetően.

A pergola egy leggyakrabban oszlopokon nyugvó, rácsos vagy léces tetőszerkezet, amely jellemzően fából, fémből vagy műanyagból készül. Árnyékot ad, emellett díszíti a kertet vagy a teraszt, és gyakran futtatnak rá növényeket, akár gyümölcsöt termő növényeket is.

Sokan teraszként használják a pergolát
Kép: canva

A lugas egy növényekből kialakított természetes árnyékoló vagy folyosó, amelyet sokszor csak minimális szerkezet (pl. rács, ív) támaszt alá. Gyakran szőlő, rózsa, lonc, borostyán vagy más erősen kúszó növény futja be, lehet ív alakú vagy folyosószerű is. A támrendszer lehet fából, fémből vagy fonott vesszőből, és szintén árnyékolásra, valamint növények futtatására alakítják ki. A két kerti építmény között az a fő különbség, hogy a lugas lehet egészen kicsi is, ahol a növények dominálnak, a pergolának azonban sokszor van más funkciója is, például kocsibeállóként vagy pihenőként működik.

Ahogy említettem, belefuthatunk a szaletli, a filagória és a pavilon kifejezésekbe is. Ezek mind olyan kültéri építmények, amelyek pihenésre, árnyékolásra és díszítésre szolgálnak a kertben vagy a parkokban, de közöttük is akad néhány fontos különbség.

szaletli népies eredetű, magyar kifejezés, voltaképp kerti kiülőt takar, amely általában fából épül, tető fedi, de nyitott oldalú. Lehet hatszögletű, nyolcszögletű vagy négyzetes formájú is, elsősorban kerti étkezésre, beszélgetésre, pihenésre szánják, asztal, pad vagy akár hintaágy is befér alá. Közösségi tér a kertben.

A szaletli oldala is befedhető
Kép: canva

filagória eredetileg növényfuttatásra alkalmas, fonott kerti építményt jelentett. Ma már gyakran szinonimája a szaletlinek, de annál romantikusabb, díszesebb kivitelezésű. Az esztétikai funkciója a leghangsúlyosabb, hasonlít a lugashoz, ám sokkal díszesebb nála.

Végül a pavilon körül is tisztázzuk a félreértéseket: ez a legnagyobb és leginkább épületszerű változat, lehet nyitott vagy félig zárt építmény is. Fából, fémből vagy akár téglából is készülhet, sokszor parkokban, rendezvényeken is megtalálható. Akár egész évben használható, elsősorban vendégvárásra, rendezvényekre megfelelő.

Lugas és pergola házilag

Akinek kertje van, jó eséllyel pihenésre is szeretné használni. Lehet szemet gyönyörködtető, gigantikus, lehet kicsi, de kényelmes, szolgálhatja a növényeket és a beporzókat éppúgy, mint az embereket. A pergola és a lugas tehát több különbséget mutat, saját kezűleg eltérő módon alakíthatók ki. Nézzük meg lépésről lépésre, hogyan épül az egyik, majd a másik!

A lugas a kert éke lehet
Kép: canva

Lugas építése lépésről lépésre

A zárt vagy boltíves formájú, íves vagy sík oldalfalakkal rendelkező növényfuttató szerkezet gyakran sétányok mentén gyönyörködtet, árnyékos alagutat képezve a kertben vagy a parkokban. Lássuk, hogyan épül a lugas!

1. Tervezés

Fontos a hely kiválasztása, ez lehet egy ösvény mentén, a kertkapunál, a bejárat mellett vagy akár a pihenő útvonal mentén. Ehhez kell igazítani a lugas méretét is, de az fontos, hogy legalább 2 méter magas és 1–1,5 méter széles, az a lényeg, hogy alatta kényelmesen átsétálhass. A tervezés fontos momentuma az anyagválasztás is: általában fából, fémből vagy bambuszból készül, utóbbi remek, könnyen megmunkálható, egyszóval szuper lugasalapanyag.

2. Alapozás

Az első lépés a cölöpök helyének kijelölése: 1,5–2 méterenként, a kívánt hosszúságban. Ezt követi a lyukak fúrása, ami történhet földfúróval vagy ásóval kb. 60–80 cm mélyen. Végül a cölöpök beállítása következik: vízszintezés, stabilizálás (betonnal vagy zúzott kővel).

3. A szerkezet felépítése

Az oldalsó rács vagy boltív általában fahasábokból van, de létrehozható lécekből álló rácsból vagy fémhálóból is. A tető általában boltíves (fémből vagy hajlítható fából), de épülhet egyenes gerendákból is, amelyeket szegecsekkel, bilincsekkel vagy csavarokkal rögzítenek a vázhoz.

Akár nagyméretű lugast is építhetsz
Kép: canva

4. A növények telepítése

A lugasépítés egyik legszebb pillanata, amikor belekerülnek a növények. Arról, hogy miket érdemes telepíteni, lentebb találsz ismertetőt. A kiválasztott növényeket a szerkezet két oldalára, a megfelelő tőtávolság betartásával telepítsd! A megfelelő környezetet is ki kell alakítanod számukra. Nem maradhat el a komposzt használata, a megfelelő méretű gödör kiásása, a támrendszer kialakítása sem.

Pergola építése lépésről lépésre

A pergolának több funkciója is lehet: meghosszabbított, teraszként funkcionáló házrész, kocsibeálló, pihenőtér, kiülő, a kerti bulik színhelye. Fontos, hogy betartsd a lépéseket, különösen akkor, ha Te magad építed.

1. Tervezés

Első lépésként határozd meg a funkcióját, ami általában árnyékolás (étkező fölé, terasz mellé), díszítés, növényfuttatás lehet. A pergola legalább 2,2–2,5 m magas, a szélessége és a hosszúsága olyan, amilyenre szükséged van, attól függ, milyen funkciót szánsz az építménynek. Anyag tekintetében a fa a leggyakoribb megoldás.

A legtöbbször fára esik a választás
Lép: canva

2. Alapozás

Fontos lépés a cölöplyukak kiásása, ezek 60–80 cm mélyek legyenek! A bekerült oszlopokat betonba öntik, vagy fém talpakat betonoznak be, majd következnek maguk az oszlopok, amelyek minimum 10×10 cm-es vastagságúak, és vízmérték segítségével függőlegesre igazítva kerülnek a helyükre.

3. A vázszerkezet felépítése

Ez lényeges mozzanat, hiszen a szerkezetnek strapabírónak és erősnek kell lennie. Az alábbiakból tevődik össze a szerkezet:

  • felső gerendák: az oszlopokat vízszintes gerendák kötik össze;
  • árnyékoló lécek: merőlegesen vagy párhuzamosan, sűrűbben rakva kerülnek az építménybe;
  • merevítők: átlós merevítőkkel vagy csavarozással teszik megfelelően stabillá az építményt;
  • felületkezelő anyag.

4. A növények felfuttatása

Ahogy a lugas építésének folyamatában, ez itt is lényeges lépés. Nem mindegy, milyen növényre esik a választásod. Hogy melyik felel meg leginkább, az a Te elképzeléseiden, a kerted fekvésén és a növények igényein múlik, de mindenképp érdemes beporzóbarát növényeket választani.

Milyen növényekkel futtassuk be a pergolánkat, lugasunkat?

Ha hasznos és szép pergolára vágysz, alaposan gondold át, milyen növényt is választanál. A kerti futónövények igen széles körű megoldást kínálnak. Kombinálhatók is, de alapvetően érdemes a terület adottságaihoz választani őket. A növények a díszítésen kívül más funkciót is betölthetnek: gyümölcsöt teremhetnek, és segíthetik a beporzók munkáját is. Fontos, hogy szeretettel gondoskodj a növényeidről, és hogy örömöd leld bennük.

Gyümölcstermő növények pergolára, lugasra

  1. Szőlő (Vitis vinifera)
    • Klasszikus pergolanövény.
    • Jó árnyékot ad, termése ehető.
    • Virágzása kedvez a beporzóknak.
  2. Kivi (Actinidia deliciosa vagy A. arguta – minikivi)
    • Csavarodva fut felfelé, dús lombozata van.
    • Virágai beporzókat is vonzanak.
    • Néhány faj öntermékeny, de a legtöbb esetében szükség van porzó és termő egyedre.
    • Egyre jobban érzi magát a magyar klímán is.
  3. Málna (Rubus idaeus) – futónak nevelt változat
    • Bár nem klasszikusan kúszó, támrendszeren felfuttatható.
    • Virágai vonzzák a méheket.
    • Finom és egészséges: kell ennél jobb érv?
  4. Futó szamóca (Fragaria x ananassa)
    • Alacsonyabb lugasra, rácsra is felfuttatható.
    • Virágai nektárban gazdagok, termését imádjuk.
  5. Füge (Ficus carica)
    • Bár inkább bokorszerű, megfelelő metszéssel futtatni is lehet.
    • Mediterrán hangulatot és sokoldalú termést ad.
Többfunkciós pergola
Kép: canva

Beporzóbarát, díszes kúszónövények

Ha inkább virágzó, illatozó pergolára vágysz, van egy jó hírünk: rengeteg szuper kúszónövény közül választhatsz!

  1. Lonc (Lonicera spp.)
    • Erősen illatos virágai rengeteg méhet, lepkét vonzanak.
    • Hazai fajok is vannak (pl. Lonicera caprifolium).
  2. Iszalag (Clematis spp.)
    • Kifejezetten beporzóbarát, virágai gazdag nektárforrások.
    • Színpompás virágzata feldobja a kertet.
  3. Tűzvörös trombitafolyondár (Campsis radicans)
    • Hatalmas, tölcséres virágai rengeteg rovart vonzanak.
    • Gyorsan növő, feltűnő, látványos növény.
  4. Hajnalkák (Ipomoea spp.)
    • Egynyári, de gyorsan nő.
    • Méhek és lepkék kedvence.
  5. Édes borsó (Lathyrus odoratus)
    • Kora nyáron virágzik, illatos, méhcsalogató.
Virágba borult támrendszer
Kép: canva

Őshonos vagy természetközeli alternatívák

Persze dönthetsz úgy is, hogy olyan növényt telepítesz, amely egyébként is előfordulhatna a kertedben. Ebben az esetben az alábbiakat érdemes megismerned:

  • Komló (Humulus lupulus): Gyorsan nő, vadon is előfordul, a méhek is szeretik.
  • Vadkomló és vadszőlő (Parthenocissus spp.): Nem gyümölcstermők, de jó takarónövények, élőhelyet biztosítanak.

Érdemes kombinálni is a gyümölcstermő és a virágos, beporzóbarát növényeket. Ez többféle haszonnal is együtt jár: termés, árnyék, dísz és ökológiai érték származik ebből a megoldásból. Választhatsz különböző időszakban virágzó növényeket, így hosszabb ideig élvezhetitek a látványt: Te és a beporzók is.

Átlagos pergolaárak

A pergola ára sok tényezőtől függ: a mérettől, a felhasznált anyagoktól, a kivitelezéstől és az extráktól. Az alábbi bruttó árak tájékoztató jellegű becslések 2025 eleji árak alapján.

Csendes elvonulás a kert közepén
Kép: canva

1. Készre gyártott, barkácsáruházban kapható pergolák

Ezek összeszerelést igényelnek, standard méretben készülnek, egyszerű kivitelűek.

  • Fapergola (3×3 m, natúr vagy impregnált fenyő):
    80.000–180.000 Ft.
  • Alumínium- vagy acélvázas, vászontetős pergola:
    90.000–250.000 Ft.

2. Egyedi, fából készült pergola asztalos vagy kivitelező által felépítve

  • Alappergola (pl. 3×4 m, egyszerű kivitel, festett fenyő):
    300.000–600.000 Ft.
  • Prémium faanyagból készült pergola (pl. vörösfenyő, akác):
    600.000–1.000.000 Ft.
  • Fedéssel készült pergola (pl. polikarbonát vagy cserép):
    +200.000–400.000 Ft.

3. DIY-pergola-költségek

  • Alapanyagár (fa, csavarok, oszloprögzítők):
    50.000–200.000 Ft (méret és faanyag függvénye).

A magadtól készített pergolához sok idő és jó szerszámkészlet szükséges, ezért ez az ár változhat a tapasztatodtól és a rendelkezésedre álló eszközkészlettől függően.

Egy pergola vagy lugas az egész család örömére szolgálhat. Ráadásul a fentiek értelmében az előállítása nemcsak a természet egy újabb kizsákmányolásával járhat együtt, hanem a tájban élő ember izzadtságos, kétkezi munkájának az eredménye is lehet: élőhely, élelemforrás és szemet gyönyörködtető pihenő egyben. Ugyan belevágni nem mindig egyszerű, talán könnyebb, ha azt tartod szem előtt, hogy ökológiai elveket követve hasznos életteret építhetsz a természet és a családod számára is.

 

Agrotrend.hu/ Greendex

 

Ajánló