KezdőlapÉrdekességekA rétek fehér hajú gyógyítója

A rétek fehér hajú gyógyítója

A cickafarkfű (Achillea millefolium), vagy ahogy a régi asszonyok mondták, a „fehér cickafark”, nem hivalkodik. Nem harsány, nem kér figyelmet – mégis, ha egyszer megismered, örökre emlékezni fogsz rá. Kicsi fehér virágaival ott bólogat a rétek szélén, az árokpartokon, mintha csak figyelne bennünket. És talán figyel is – mert a cickafark mindig tudja, mikor van rá szükség.

Forrás: pixabay.com

Nevét a hagyomány szerint Achilleuszról kapta, aki ezzel gyógyította sebesült harcosait Trója falainál. A népi gyógyászatban pedig annyira sokoldalúan használták, hogy nehéz is lenne felsorolni, mire nem jó.

Az asszonyok jóbarátja

Kezdjük azzal, amiért a cickafark talán a leginkább ismert: női bajokra való. A régi füveskönyvek szerint „minden nőnek barátja” – és valóban. Teája enyhíti a menstruációs görcsöket, szabályozza a ciklust, és segíthet változókori panaszok esetén is. A falusi bábák elsőként nyúltak a cickafarkhoz, ha gyulladásos nőgyógyászati problémákról volt szó – ülőfürdőként vagy főzetként alkalmazva.

De a cickafark nemcsak női bajokra jó. Sebgyógyító hatása miatt régen minden háznál volt belőle szárítva, hogy ha a kaszálás vagy favágás közben valaki megvágta magát, gyorsan legyen mihez nyúlni. A friss levél összezúzva gyulladáscsökkentő borogatásként is szolgált – nem egyszer hallani még ma is idősebb emberektől: „jó kis vérállító az, fiam, ne dobd ki!”

A belső béke mestere

A cickafark teája nemcsak a testet, de a lelket is gyógyítja. Nyugtatja a gyomrot, enyhíti a puffadást, segíti az emésztést – és ami különösen érdekes: a máj munkáját is támogatja. A népi hagyomány úgy tartotta, hogy a májban lakozik a „belső harag”, így a cickafark – mint májtisztító – a lelki béke visszaállításában is segíthet. Nem véletlen, hogy régen este is szívesen fogyasztották, különösen akkor, ha az ember „nyugtalan volt belülről”.

Hogyan használd?

A legegyszerűbb módja a cickafark fogyasztásának a tea. Egy teáskanál szárított virágos hajtást forrázz le 2-3 dl vízzel, fedd le, és hagyd állni 10 percig. Kellemesen kesernyés, kissé fűszeres íze van – olyan, amit meg kell tanulni szeretni, de aki egyszer megszokta, már nem szívesen mond le róla.

Női bajokra kúraszerűen 2-3 hétig fogyasztható naponta egy csészével, de emésztésre akár étkezés után is ihatjuk. Ha külsőleg használnád, ülőfürdőként egy jó maréknyi füvet forrázz le 2 liter vízben, hagyd ázni, majd szűrd le, és öntsd a fürdővízhez. A hatása szinte azonnal érezhető – megnyugtat, ellazít, enyhíti a gyulladást.

Amit érdemes megjegyezni

Fontos tudni, hogy a cickafark erős növény – nem játék, hanem orvosság. Hosszabb ideig tartó, napi szintű fogyasztása előtt érdemes szüneteket tartani. Terhesség alatt nem ajánlott, és érzékeny bőrűeknél bőrirritációt is okozhat, főleg frissen. De ez csak azt jelzi, mennyi erő lakozik benne – olyan, mint egy szelíd nagymama, aki tud, ha kell, szigorúan is gyógyítani.

A cickafark nem csupán egy növény a réten. Ő egy ősi szövetséges, aki évszázadok óta ott van az ember mellett. Csendes, kitartó, bölcs. Olyan, mint a múltból származó üzenet: hogy a természet mindig gondoskodik, csak meg kell tanulnunk újra figyelni rá.

A cickafarkot sokszor „női növényként” tartják számon, és valóban, a nőgyógyászati hatásai annyira erősek és jellegzetesek, hogy szinte elhomályosítják a többi tulajdonságát. Pedig bizony a férfiaknak is van helye a cickafark körül – nem is akármilyen!

Nézzük csak, mire jó a férfiaknak

1. Gyulladáscsökkentő – kívül-belül
Férfiaknál gyakori panasz az aranyér, a prosztatagyulladás vagy a húgyúti gyulladások. A cickafark ilyenkor csodás szövetséges: belsőleg fogyasztva, ülőfürdőként vagy borogatásként segíthet enyhíteni a gyulladást és a fájdalmat. A népi gyógyászatban a férfiak is rendszeresen használták például hideg vizes ülőfürdő formájában, különösen megerőltető fizikai munka után.

2. Emésztés és máj – a derék férfinak is szüksége van rá
A cickafark segíti az epetermelést, javítja az emésztést, csökkenti a puffadást, görcsöket. Ha valaki hajlamos nehéz, zsíros ételeket enni, vagy épp „rendszertelenül él” – márpedig sok férfira igaz ez –, akkor egy cickafarkos kúra aranyat ér. Segít a májnak, és azon keresztül az idegrendszernek is. Egy kiegyensúlyozottabb, nyugodtabb belső állapotot teremt – és kinek ne lenne erre szüksége?

3. Vérkeringés és érrendszer támogatása
A cickafark finoman serkenti a vérkeringést, tisztítja az ereket, és csökkenti a hajszálér-problémákat. Ez különösen fontos lehet azoknak a férfiaknak, akik ülőmunkát végeznek, vagy már tapasztalnak némi érrendszeri „akadást” – legyen az magas vérnyomás, visszér vagy érszűkület.

4. Nyugtató, de nem álmosító
A cickafark teája nem bódít, nem álmosít, de oldja a belső feszültséget. Ideális lehet azoknak a férfiaknak, akik stresszes környezetben élnek, de nem szeretnének gyógyszerekhez nyúlni. Szép lassan, napokon-heteken át hat – nem hirtelen, de biztosan.

5. Sebekre, horzsolásokra, borotválkozás utáni irritációra
Régen a férfiak cickafarkos lemosót vagy borogatást használtak borotválkozás utáni piros foltokra, sebekre, vágásokra. Friss levéllel dörzsölték be a sebet vagy cickafarkos főzettel mosták le – hamarabb gyógyult, és nem fertőződött el. A természetes antiszeptikumok világa ez, ahol a cickafark kiemelt helyen van.

Egyetlen dologra kell figyelni: a cickafarkban vannak ösztrogénszerű növényi anyagok (fitoösztrogének), de ezek nem olyan koncentráltak, hogy férfiaknál hormonális egyensúlyzavart okoznának. Normál, kúraszerű fogyasztás mellett semmilyen negatív hatásuk nincs, csak ha valaki liter számra inná minden nap hónapokon át – de hát ugye, semmit sem úgy használunk, mint a sört a kocsmában.

A férfiaknak is jót tesz, főleg emésztésre, gyulladásokra, máj- és vérkeringési panaszokra, stresszoldásra, sebekre. Nem gyengít, hanem erősít – csak épp nem a hirtelen erő, hanem a tartós, mély alapú egyensúly felé visz.

tulipgardencafe.hu / Egészségtér

 

Ajánló