A nyári hónapokban egyre inkább számíthatunk a termetes tőrösdarazsak feltűnésére, amint a kertek, parkok gyepén, egy korhadó fa vagy a komposztáló közelében keringenek, akár nagy tömegben is.
Ártalmatlanságuk miatt a Magyarországon élő féltucatnyi faj irtása felesleges, ráadásul az óriás tőrösdarázs védett, természetvédelmi értéke 50.000 Ft, elpusztításuk éppen ezért törvénytelen is. A tudatlanság sajnos évről évre számos tőrösdarázs pusztulását okozza, mivel a felesleges pánikkeltés hatására a munkájukat nem kellő szakmai felkészültséggel végző rovarirtók tömegesen mérgezik meg őket.
A tőrösdarazsakról azt is fontos tudni, hogy az emberekre, a társ- és háziállatokra teljesen ártalmatlanok, ugyanakkor segítenek kordában tartani például a gyökérkártevő cserebogár-szaporulatot. Ennek a rovarcsaládnak a tagjai nagy termetűek, megjelenésük látványos, a legnagyobb európai faj, az óriás tőrösdarázs egyben kontinensünk legnagyobb hártyásszárnyúja is.
Ezek a rovarok nem tévesztendők össze a családi közösségekben élő, a ház körül gyakori és valóban agresszív, jellegzetes fekete-sárga mintázatuk miatt jól elkülöníthető társas darazsakkal. A tőrösdarazsaknak is van fullánkjuk, ezt azonban (hacsak nem fogjuk meg őket) nem ellenünk használják, mérgük pedig nem fájdalomkeltésre, hanem lárvák megbénítására szolgál. A tőrösdarazsak ugyanis parazitoidok, szaporodásukhoz, a peterakáshoz nagyobb rovarok, elsősorban lemezescsápú bogarak lárváira van szükségük.

A Debreceni Köztemetőben figyelmeztetést tettek közé, melyben arra kérik a temetőlátogatókat, hogy ne bántsák, és lehetőség szerint ne is zavarják a tőrösdarazsakat.
Ha esetleg idegenkedünk a rovaroktól, nyugodtan menjünk tovább, de ha természetbúvárként olyan szerencsében van részünk, hogy láthatunk egy „rajzást”, érdemes leülnünk a közelben, és megfigyelni ezeknek a fogyatkozó és érdekes óriásoknak az életét.
Tulipgardencafe.hu/ Greendex