Hogyan szűrhető ki a hamis méz? Ezt a kérdést tették fel a Nébih szakértőinek, akik meg is adták rá a választ egy Facebook-posztban.
Mint fogalmaztak: a méz természetes kristályosodása sokakat megtéveszt, pedig ez nem feltétlenül hibája, hanem a nektárt adó növénytől és a méz cukorösszetételétől függő folyamat. Például az akácméz világos, hígan folyós és kevésbé hajlamos a kristályosodásra, míg a napraforgóméz sötétebb és szinte teljesen kikristályosodik. Ha egy „akácméz” erősen kristályos, valószínűleg nagyobb arányban tartalmaz egyéb virágokból (pl facélia) tartalmazó mézet.
A szín, a konzisztencia és a kristályosodás alapján sok hamisítvány kiszűrhető. A fajtamézek nemcsak megjelenésükben, hanem ízükben és illatukban is különböznek:
- Akácméz: enyhén aromás, kevéssé savas.
- Repceméz: nagyon édes, jellegzetes zamatú.
- Napraforgóméz: kesernyésen édes, karakteres.
Ha nagyon bekristályosodott, enyhén érdemes melegíteni, azonban ezt maximum egy fűtőtesten tedd, mikróba, tűzhelyre semmiképp, mert 40°C felett a méz beltartalmi tulajdonságai romlani kezdenek.
Fontos tudni, hogy a méz megjelenése idővel változhat, de ha tisztában vagy az alapvető tulajdonságokkal, nehezebb téged megtéveszteni. Ha teheted, vásárolj termelői mézet, hiszen ezzel támogatod a hazai méhészeket és a kevesebb eljárási folyamaton, szállításon átesett termék beltartalmi tulajdonságai is jobbak lesznek – jelezték.
A hamis kínai méz egyébként olyan mértékű már például, hogy piaci zavart is okozott.
agrotrend.hu / Sokszínű Vidék