Az elmúlt években számos dohányosokat sújtó intézkedés látott napvilágot Magyarországon, és hamarosan még drasztikusabb kezdeményezések várhatóak a dohányzás visszaszorítása érdekében. Mindezek ellenére a dohányzás már 5000-7000 éve az emberiség életének a része, így a dohánytermékek forgalmazásának visszafogásával valószínűleg nem tűnne el teljesen a füstölés. Érdekességként mutatunk pár kevésbé káros alternatívát, mit tekernek más országokban papírba a dohány helyett, és lerántjuk a leplet arról, hogy mit szívnak a nemdohányzó színészek a mozivásznon.
Daganat, sztrók, szívinfarktus – nem kell bemutatni a dohányzás káros hatásait. A kormány kiemelt célja lett az elmúlt években a dohányzás visszaszorítása, ezt tanúsítja, hogy hazánknak már nemdohányzók védelméért felelős miniszterelnöki biztosa is van. A jövőben szabályozni kívánják, hogy a 2020. után született állampolgárok már nagykorúként sem vásárolhatnának cigarettát, sőt, az Asztmás és Allergiás Betegek Országos Szövetsége azt szorgalmazza, hogy ne csak a dohánytermékek vásárlását, hanem azok fogyasztását is meg kellene tiltani az új, füstmentes generáció számára.
Mindezek ellenére a dohányzás már 5000-7000 éve az emberiség életének a része, így a dohánytermékek forgalmazásának a visszaszorításával valószínűleg nem tűnne el teljesen a füstölés. A Modern Farmer összeállítása alapján érdekességként mutatunk pár kevésbé káros alternatívát, amit más országokban használnak dohány helyett. Miközben rengeteg gyógynövény „elszívható”, az alább felsoroltak legálisak és teljesen biztonságosak, nem okoznak függőséget és hallucinációt– talán ez magyarázza az elterjedésük és népszerűségük hiányát. Nem árt azonban egy orvossal konzultálni a használat előtt, annak ellenére, hogy teaként vagy külsőleg már régóta használjuk ezeket a növényeket a pozitív élettani hatásaik miatt.
1. Molyhos ökörfarkkóró (Verbascum thapsus)
Az ökörfarokkóró több különböző gyógyhatását sikerült már kimutatni: a növényben található nyálkaanyag csökkenti a gyulladást, valamint köhögéscsillapításra, tüdőbetegségek gyógyítására és légúti megbetegedések kezelésére használják. A füstje könnyed, enyhe, és gyakorlatilag íztelen.
2. Csucsóka (Scutellaria spp.)
Enyhén nyugtató hatása van, közepesen füstöl és semleges az íze. Több mint 200 fajtája ismet, melyek gyógyhatása eltérő, a leggyakrabban használtak a magas csukóka (Scutellaria altissima) és a vízmelléki csukóka (Scutellaria galericulata). A csucsóka vérnyomáscsökkentő, görcsoldó és értágító hatású, de a szorongásos állapotok kezelésére is népszerű növény.
3. Martilapu (Tussilago farfara)
A martilapu csillapítja a köhögési ingert, köptető és gyulladáscsökkentő hatása van. Kiváló gyógynövény légzőszervi betegségek esetén, de rekedtség ellen is alkalmazzák. A népi gyógyászatban asztmás betegségek kezelésére használták pipába tömve, könnyű a füstje és semleges az íze, de nagy koncentrációban nem ajánlott alkalmazni.
4. Fekete üröm (Artemisia vulgaris)
Ősidők óta használják fáradtság ellen, könnyű a füstje és enyhén édeskés az íze. A fekete üröm étvágyjavító hatású, serkenti az emésztést, erősíti az idegeket és csillapítja az erős görcsöket.
5. Orvosi medveszőlő (Arctostaphylos uva-ursi)
Az orvosi medveszőlőt az indián törzsek már régóta pöfékelik az ünnepek alkalmával, emellett húgyúti megbetegedések kezelésére is használják. A dohányhoz hasonló tulajdonságai vannak, közepes a füstje és enyhén földes íze van.
6. Menta (Menthas spp.)
A mentát főként az íze miatt alkalmazzák, változatai közül a fodormenta és a borsmenta a legnépszerűbb, de a növény rokona, a citromfű is közkedvelt ízesítője a dohánykeverékeknek. A menta különféle fajtái serkentik az agyműködést és a gondolkodást, élénkítő hatásuk pedig elűzi az álmosságot és a fáradtságot.
7. Zsálya (Salvia spp.)
A zsályát elsősorban a dohány keverékéhez adják ízesítés gyanánt. Számos fajtája van, pl. fehér zsálya (Salvia apiana), fekete zsálya (Salvia mellifera) és ananász zsálya (Salvia elegans). A zsályát régóta használják a népi gyógyászatban, korábban azt gondolták róla, hogy milyen nyavalyára megoldást nyújt. Ma is alkalmazzák a fertőtlenítő, baktériumölő és gyulladásgátló hatása miatt. Vigyázz azonban, a növénynek vannak „rossz” változatai is: a látnokzsálya (Salvia divinorum) használata például több országban is tiltott, mivel hallucinációkat okozhat.
Ezt szívják a színészek a filmekben cigi helyett
A színészek nagy része nem dohányzik, azonban megesik, hogy olyan szerepet kell eljátszaniuk, amihez hozzátartozik a pöfékelés. Liam Neeson a Non-stop című filmben például kamillatea-cigit szívott, és az is kiderült, hogy valójában rengeteg kamucigi-márka van a piacon a színészek számára. Az Ecstasy Cigatettes például teljesen dohány- és nikotinmentes, gyógynövényekből sodort cigaretta, melyből a Mad Man forgatásai során közel 200.000 szálat pusztítottak el a színészek.
Az Ananász Express forgatása alatt az International Oddities cégtől rendelték a hamis marihuánát, ami valójában kender, de egy hatóanyag nélküli fajtájából készült speciális szárított anyag. Állítólag bármennyire is biztonságos ez a szer, THC azért nyomokban mégis megtalálható benne, úgyhogy nem volt nehéz a mámoros állapotot eljátszania a színészeknek.
szeretemamezogazdasagot.hu / hellovidek.hu