A metszés csodákat tehet a növényekkel, de óriási károkat is okozhatsz vele. Cikkünkben most megmutatjuk, hogyan kerülhető el a 7 leggyakoribb metszési hiba.
Bizonyos fák és cserjék rendszeres metszése megerősítheti a növényeket, javíthatja a gyümölcs- vagy virágtermést, és csökkenti a növénybetegségek kialakulásának a kockázatát.
A rossz hír, hogy nincs egyetlen, mindenre kiterjedő módszer az összes növény metszésére. Az adott növénytől függően az év különböző szakaszaiban metszünk más-más szempontokat figyelembe véve. Ezért fontos, hogy a kertedben lévő növények metszési idejét és technikáját alaposan elsajátítsd.
A nem megfelelő évszakban, vagy nem megfelelő módon történő metszés sajnos mindenféle problémához vezethet, ilyen például az, ha a növény a virágok és a termés kárára inkább extra lombosodásnak indul.
A jó hír, hogy léteznek olyan metszéssel kapcsolatos alapszabályok, amiket, ha betartasz, egész évben gyönyörködhetsz a kertedben.
7 hiba, amit ne kövess el metszéskor
1# Metszés az év rossz időszakában
A legtöbb növényt télen, alvó állapotban metszik, de mint mindenben, ebben is vannak kivételek. A cseresznye- és a szilvafák például fogékonyak az ezüstlevél betegségére, ezért nyáron kell metszeni őket, amikor a fertőzésveszély csökken. A legtöbb tavasszal virágzó cserjét viszont a virágzás után azonnal meg kell metszeni.
A szőlőt ideálisan december és január között érdemes metszeni, amikor a levelek elhullatása után alvó állapotba kerülnek. Ilyenkor kevés a szárakban a nedvesség, így elkerülhető a metszés utáni „vérzés”, ami a növény elpusztulásához is vezethet.
Bármilyen metszést igénylő növényed legyen a kertben, tudd, melyiket mikor kell elvégezni.
2# Túl sok metszés
A metszéssel eltávolítjuk a szárakat és a leveleket, amik a növények két fő táplálékforrását jelentik. A levelek a fotoszintézissel szénhidrátokat termelnek, amit aztán a fás szárban tárolnak. A túl sok növényi rész egyszeri eltávolítása a gyökerek elsorvadását eredményezheti, és több évig is eltarthat, amíg a fa vagy a cserje helyreáll. Sőt, ha túlmetszed a vezérágat, a virágok és gyümölcsök kárára lombosodásnak indulhat a növény. Tehát, hacsak nem javasolt a „kemény metszés”, inkább nézz mindig utána, mit hogyan kell metszeni.
3# Ha nem a csomópontok felett metszel
A csomópont az a része a növénynek, ahol a levelek, a rügyek és a hajtások kibújnak a szárból. A metszést mindig közvetlenül egy csomópont felett kell elvégezni, ezzel megakadályozható a „visszahalás” és a különféle növénybetegségek kialakulása. Ezenkívül egy csomópont feletti vágással szabályozható az új szárak növekedési iránya, sőt még a virágzás és a levélnövekedés formája is. Sose metszd le a növényt túl közel a csomóponthoz, de ne hagyj 1 centinél hosszabb csonkot se. Ha ennél nagyobb csonkot hagynál, a növény megállhat a növekedésbe, sőt, el is halhat.
4# Nem tisztítod meg az metszőollókat
Ha használat után nem tisztítod és fertőtleníted meg a szerszámokat, akkor akaratlanul is terjedhet a növények között mindenféle betegség.
Ha pedig nem élesíted meg a metszőollókat és a különféle nyírókat, akkor nem tudsz tiszta és egyenes metszéseket végezni. A tompa vágás gyógyulása hosszabb ideig tart, ami szintén kedvez a betegségek kialakulásának. Ezért minden használat után alaposan tisztítsd meg a szerszámokat és ha szükséges, élesítsd meg őket.
5# Ha nem ferdén metszel
Az ágak metszésénél fontos, hogy lefelé ferdén vágd le a szárakat, hogy esőzéskor a víz gyorsan lefolyjon a sebekből. Ha laposan (egyenesen) vágod, fennáll annak a veszélye, hogy a gombás fertőzések könnyen bejutnak a növénybe, mivel a víz összegyűlhet a seben, ami tökéletes feltételeket teremthet a gombák megtelepedésének.
6 # Nem metszed le a rákos ágakat
A fekete rák egy levegőben terjedő bakteriális fertőzés, ami leginkább a csonthéjas fákat (szilva, mandula, barack, cseresznye) támadja meg. A fekete rák első jeleit – a levelek foltosodását, és zsugorodását – gyakran nem veszik észre. Amikor a fa fő szára vagy a törzse már sebes, és bársonyos ragadós sebek jelennek meg rajta, már fertőző. A fekete rák korai lemetszésével megakadályozható, hogy a végül fát ki kelljen vágni.
7# Nem távolítod el a lemetszéseket
Egy növény elhalásának számos oka lehet, többek között az is, ha a lemetszett részt nem távolítod el rendesen. Ilyenkor könnyen megeshet, hogy az elhalt hajtásokban megtelepednek a fertőző gombák, amik átterjedhetnek a növény más részeire is.