A fahéj az ünnepek, a karácsony fűszere. Elképesztő, hogy már a puszta illata és az íze is milyen könnyen visszarepít bennünket régi és csodás emlékekhez. Végy a kezedbe pár rúd fahéjat, szippants bele mélyen, és megelevenedik előtted az ünnep varázsa. A mézeskalácssütés, a fadíszítés, a csomagok lázas bontogatása, a közös éneklés, a nagyi ölében kucorgás, a sok nevetés és még sok minden más.
Sokan szeretjük a fahéjat, de még jobban fogod imádni, ha megtudod, micsoda kincset ér az egészséged számára is.
Fahéj, a királyi ajándék
A fahéjat évezredek óta használják az egész világon fűszerként és gyógynövényként egyaránt. A legértékesebb és az „igazi” a Ceyloni fahéj (Cinnamomum verum) egy Srí Lanka-i fa kérgéből készül, és élettani hatásait nézve jóval értékesebb, mint a szupermarketekben kapható olcsóbb fajta (Cassia Cinnamon).
A fahéjat a fa kérgének levágásával készítik. A kéreg belsejét lehántják, ami megszáradva tekercsekbe gördül, ezt nevezzük fahéjrúdnak. Teafőzetként vagy télen a forralt bor készítéséhez ezt használjuk inkább. Őrölt változatát főként süteményekhez adjuk ízesítőként
A Ceyloni fahéj az ókorban olyan értékes kincsnek számított, amit királyoknak is illő volt adni. Napjainkban a fahéj elérhető áron szinte mindenhol beszerezhető fűszer, amit leginkább sütemények, turmixok vagy gyümölcslevesek ízesítésére használunk.

A Ceyloni fahéj jótékony hatásai az egészségünkre
- Erős antibakteriális és gombaellenes hatásának köszönhetően véd a vírusokkal és a fertőzésekkel szemben.
- A fahéj természetes módon nyugtatja a fájó és duzzadt ízületeket.
- Csökkenti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
- Segít a vércukorszint szabályozásában, ezáltal csökkenti az inzulinrezisztencia kialakulásának lehetőségét, ami leggyakrabban a helytelen életmód következménye.
- Jelentős antioxidáns tartalma megóvja a szervezetet a szabad gyökök káros hatásaival szemben (rákmegelőzés).
- A rendszeres fahéjfogyasztás hatására nő az agy nátrium-benzoát-szintje, ami elősegíti az agysejtek megújulását és hosszú élettartamát (figyelem, koncentráció, tanuláskészség)
- A fahéj segít az emésztési zavarok, a puffadás, a gyomorgörcs, az émelygés és a gyomorégés megszüntetésében.
- A fahéj elveszi a kellemetlen szájszagot, mielőtt „megölnénk” egy jó beszélgetést
Ha mindezek után egy szemernyi kétséged sincs afelől, hogy beiktasd ezt a finom és egészséges fűszert a mindennapjaidba, légy körültekintő a vásárláskor.
Ahogy már utaltunk rá, fahéj és fahéj között rengeteg különbség van. Bár mindegyik fahéj fajta rendelkezik előnyös tulajdonságokkal, a boltokban kapható, olcsóbb Cassia félék nagy mennyiségben tartalmaznak egy kumarin nevű vegyületet, amiről azt feltételezik, hogy nagyobb mennyiségben káros. A Ceyloni (az igazi) fahéjban jóval kevesebb van ebből a hatóanyagból, ezért sokkal jobb választás a mindennapos fogyasztásra.
Hadarik Rita, gasztroblogger, szövegíró