A holland Jacqueline van der Kloet csak későn fedezte fel a tulipán különleges varázsát, amely szülőföldje, Hollandia védjegye. „Ha a tulipánt nem tudatosan helyezik el, gyorsan merevnek, unalmasnak vagy akár régimódinak tűnik. Ez a híresztelés a mai napig kötődik hozzá” – próbál egy régi előítélettől megszabadulni van der Kloet. Növénykombinációiban most nagyon virtuóz, innovatív és meglepő módon állítja össze a tavaszt hirdető tulipánokat.
A tulipánok színes aláfestést adnak a tavasznak
Az első lépés a tavaszi tulipánok megfelelő színének vagy színkombinációjának kiválasztásával kezdődik: „Tudnunk kell, miért használunk bizonyos színeket.” Aki szereti az elegáns stílust, az mindössze egy fehér sávot alakít ki nárciszokból, tulipánokból és Puskin-csillagvirágokból. Esetleg sok különböző fajtát kombinál, de ügyel arra, hogy a virágok egy színskálán belül mozogjanak.
Az erős színkontrasztok kedvelői viszont sok zöldet ültetnek az egyes színek közé, „ami finoman tompítja az élénk színeket”. Még egy vidám és színes egyveleg esetén is érdemes egy kis zöldet ültetni a virágok közé.
Ültessük a tulipánokat ismétlődő csoportokban
Ha tavaszra egy egész ágyást csak tulipánokkal szeretnénk megtölteni, akkor jó tudnunk, hogy ezt hogyan kell. Ahhoz, hogy a tavaszi tulipánok természetes hatásúak legyenek, ismétlődő csoportokban kell ültetni őket, amit Jacqueline van der Kloet „szekvenciának” nevez: „12-15 darab legyen négyzetméterenként, a legjobb, ha kézzel lazán kiszórjuk a hagymákat, és úgy ültetjük el őket, ahogy a földre esnek, egymás mellé, csoportokban és néhányat teljesen külön”.
Van der Kloet a korai, közepes és késői virágzású fajták kombinációját ajánlja: „Ebben az esetben nincsenek üres helyek az ágyásban, és hetekig tarthat a virágzás élvezete!” Ő maga akkor szereti a tulipánokat a legjobban, amikor kibújnak az évelő ágyásból. Tavasszal még a legegyszerűbb virágos szegély is nagyra becsült lesz, melyre a magas tulipánok különösen ráirányítják a figyelmet. „A fehérek, például a magas szárú „Maureen”, vagy az élénkvörösek, például a „Couleur Cardinal” a reflektor erejével hatnak.
„Szerintem a tulipán és a keleti hunyor duettje is nagyon szép: levágom a keleti hunyor régi, elszáradt leveleit, helyette gyorsan nőnek a világoszöld, csillogó újak, ami üde színfoltot képez!” Kedves romantikus páros a tulipán és a nefelejcs, ahol a szerény nefelejcs felhői világoskék, rózsaszín vagy fehér színben ölelik körül a tulipánokat. „A sárgaviola és a tulipán együttese is játékos, csinos képet alkot” – lelkendezik Jacqueline van der Kloet.
Csodálatos partnerek a tulipánokhoz
Az olyan évelő növények, mint a gólyaorr, a palástfüvek, az arkansasi csillagmeténg (Amsonia) és számos kutyatej fajta jól illenek a tulipánokhoz. – Mindegyiküknek szép, sűrű levelei vannak. Ez lehetővé teszi a tulipánok virágzása után a hervadó levelek tapintatos elrejtését, mivel van der Kloet nyomatékos tanácsa szerint „csak hat-nyolc hét elteltével szabad levágni a leveleket, hogy a hagymák erőt tudjanak gyűjteni a következő tavaszra!”
A tulipánágyás még természetesebbé válik, ha díszfüvek is találhatók benne. Jacqueline van der Kloet a tulipánt díszhagymával is szívesen keveri. „A korai fehér Allium neapolitanum jól illik a „Ballade” tulipánhoz. Az egyedül álló, magas, későn nyíló liliomvirágú tulipánok díszhagyma közé pöttyözve speciális, lenyűgöző hatást keltenek.
Tulipánkombinációk tavaszra
A legtöbb tulipán szereti a napot, de némelyik, például a „White Triumphator”, jól érzi magát félárnyékban is. És gyönyörű lesz, ha kaukázusi nefelejcset teszünk közéjük!” A liliomvirágú, magas szárú „Jacqueline” tulipánfajta, valamint a kecses fehér nárcisz duója ünnepi hangulatot áraszt.
Aki rejtélyes és varázslatos kisugárzást szeretne adni a virágágyásnak, az ültesse a nagyon sötét ‘Negrita’ és a ‘Recreado’ tulipánfaj és az évelő, világoskék virágú arkansasi csillagmeténg (Amsonia) hármasát. Egy fontos szabályt érdemes ehhez figyelembe venni: „Jobb, ha kevés fajta van, de azokból sok hagyma. Ez szebb hatású, mint sok különböző fajta kis területen.”
Ki kell ásni a tulipánokat virágzás után?
A lényegre törő kérdéssel kapcsolatban, hogy virágzás után kiássuk-e a virághagymákat, vagy ne – amivel esetleg azt kockáztatjuk, hogy örökre eltűnnek –, van der Kloet véleménye a következő: „Egyes fajták több évig is fennmaradnak. Azonban jó vízelvezetésre van szükségük, és kicsit mélyebbre, körülbelül 15 cm mélyre ültetik őket. Amikor a levelek először kihajtanak, koncentrált tápanyagokat kapnak szerves trágyából és granulált marhatrágyából.
Jacqueline van der Kloet „De Theetuin” elnevezésű saját kertjében, mely az Amszterdamtól keletre fekvő Weesp kisvárosban található, már közel 15 éve virágoznak megbízhatóan olyan fajták, mint az „Apricot Beauty”, a „Juliette”, a „Jewel of Spring” és a „Recreado”. „Az erős, vörös virágokkal rendelkező „Parade” ugyancsak nagyon hosszú életű”.
Izgalmas kísérlet ez számára: Milyen gyakran bukkannak elő újra? Aki vad tulipánt választ, annak általában nem kell aggódnia a visszatérésük miatt. És milyen receptje van a „Bollen-Queen” tulipánnak (a bollen a hagyma neve Hollandiában) a pockok, a rettegett kártevők ellen? „Attól tartok, semmit sem lehet tenni ellene. Maradjunk higgadtak – tanácsolja egy kacsintással.
Christa Hasselhorst
TulipGarden Cafe / GartenFlora