A kesudió gyakori fogyasztásával az időskori memóriazavar is elkerülhető lehet.
A kesudió gazdag ásványi anyagokban, rostokban, fehérjében és telítetlen zsírsavakban. Magas a cink- és vastartalma, miatt nagyon ajánlott fogyasztása vegetáriánusoknak. Sok benne a magnézium, ennek köszönhetően jótékonyan hat a magas vérnyomásra.
A kesudió gyógyhatásai
- A kesuban kevesebb a zsír, mint a többi diófélében, ezért fogyókúrázók is bátran fogyaszthatják.
- A benne található olajsav nagyon fontos tápanyag a szív egészségének megőrzése érdekében.
- Támogatja az agy egészséges működését.
- Megvéd az epekő kialakulásától, tanulmányok pedig bizonyították, hogy felveszi a harcot az emésztőszervek rákos megbetegedéseivel szemben.
- Csökkenti a cukorbetegség kialakulásának a kockázatát.
- A kesudió képes csökkenteni a „rossz“ LDL koleszterin szintjét és javítani a „jó“ HDL koleszterinszintet. A kesudió fitoszterol vegyületeket tartalmaz, melyek stabilizálják és megakadályozzák a koleszterin felszívódását.
- Kiváló K-vitamin forrás, amely a csontok egészségéért felel.
- A kesu számos olyan összetevőt tartalmaz, amelyek szükségesek a természetes UV filter képződéséhez, melyek megvédik a szemet a makuladegenerációtól. A betegség a retina központját érinti és rosszabb látást eredményez, akár vakságot is.
A kesudiónak kiemelten magas a nátrium, kálium, foszfor, magnézium, kalcium és szelén tartalma, vitaminokból pedig elsősorban folsavat, kolint, valamint K vitamint tartalmaz jelentős mennyiségben.
A kesudió antioxidáns hatású, E-vitamin-tartalma magas, amely a szabad gyökök semlegesítésével hozzájárulhat a sejtek öregedésének lassításához. Túlnyomó részben telítetlen zsírsavakat tartalmaz, így csökkenti a keringési betegségek kockázatát.
A kesufa (Anarcadium occidentale) Közép-Amerikában őshonos, de mára a világ számos országában elterjedt örökzöld fa. A kesufán elsősorban kesualma terem, amely nálunk nem ismert, de a termesztő országokban ezt is fogyasztják: C-vitaminban gazdag termés, amelyet nyersen gyümölcsként, puhítva pedig zöldségként használnak fel. Készül belőle lekvár, zselé és szirup, de bor és ecet is.
Az általunk ismert kesudió ennek az almának az alján nő. A nyers mag még mérgező, a feldolgozás során azonban olajban úsztatva vagy iparilag forró levegővel megpörkölik, így válik emberi fogyasztásra alkalmassá.
tulipgardencafe.hu / Egészségtér