KezdőlapAgrárvilágKiskertKövér porcsin: a tányérra tedd!

Kövér porcsin: a tányérra tedd!

A kövér porcsin, ha magától nő az udvarunkban, ne irtsuk ki és dobjuk a komposztra, hanem készítsünk belőle salátát.

  • Neve: Portulaca Oleracea
  • Növényfajta: egyéves gyomnövény
  • Család: Portulacaceaea
  • Magasság: 15-30 cm

A kövér porcsin gondozása

Miután a fagyveszély elmúlt, ültessük el a magokat termékeny, és jó vízelvezetésü talajba napos részre. Gyakran locsoljuk, hogy segítsük a csírázást. Miután megállapodott, a porcsin képes átvészelni a legerősebb szárazságot is. Ültetés után kb. 20 nappal már szedhető. A letépett szárak helyett folyamatosan újakat hoz, gyorsan fejlődik. Ha szeretnénk magokat jövőre is ültetni, akkor hagyjuk, hogy a növény még a fagyok beállta előtt virágozzon, és az érett virágból nyert magokat tegyük el a következő évre.

kövér porcsin

Hogyan gondozzuk a kövér porcsint?

porcsin évelő növény, ovális zöld levelekkel. Lassan növekszik, kedves kis virágai sárga színűek. Dél-Oroszország és Görögország térségéből származik, de ma a világ nagyobb részén megtalálható. Nemzeti téli zöldség Észak-Indiában. A franciák „pourpier”-nek nevezik, a mexikóiak „verdolaga”-nak, mindkét kultúra felhasználja salátákhoz, levesekhez, pörköltekhez, paradicsomszószokhoz és akár tojással összekeverve. Több mint 4000 éve termesztik. Ahhoz, hogy általános fogalmunk legyen a koráról és földrajzi szétszóródásáról, csak meg kell figyeljük a változatos nyelvi gyökereit a sok közismert névnek amit a növénynek adtak, beleértve a szanszkrit, hindu, perzsa, görög és latin nyelveket.

Kövér porcsin termesztése

Viszonylag nagy fény- és hőigénye miatt Magyarországon elsősorban másodnövényként érdemes termeszteni. Hagyma, zöldborsó stb. után a talajt alaposan kapáljuk fel, esetleg fel is áshatjuk. Mindkét esetben a kiszáradás megakadályozására azonnal gereblyézzük el.

Június-júliusban sorba vagy szórva vetjük. Sorvetéshez 30-40 cm-es távolságra húzzuk ki a sekély barázdákat, éppen csak jelezzük a sort. Szórt vetésnél a kijelölt terület egészére bőven juttassunk magot, mert csírázása sokszor bizonytalan. Vetés után enyhén tömörítsük a talajt, majd a biztosabb kelés érdekében öntözzük be.

A túl sűrű kelést ritkítsuk ki, fajtától függően, 10-20 cm-es távolságra. A kiegyelt növények át is ültethetők. A biztosabb telepítés érdekében palántáról is szaporítható. Hidegágyból háromhetes palántakor körül ültessük ki. A kiültetés után 3-4 hét múlva megkezdhetjük a szedését.

Hogyan ápoljuk a kövér porcsint?

Különösebb ápolási munkát nem igényel. Heverő változata fokozatosan beborítja a talajt, elnyomja a kelő gyomnövényeket. Ne hagyjuk elgyomosodni azonban a területet, mert ez csökkenti a hozamot. A 2-3 hetes szedési ciklusok érdekében többszöri fejtrágyázást és öntözést igényel. Egy-egy növény kellő gondozással 3-4-szer ad felhasználható termést. A szedést követően 24, maximum 48 óra múlva használjuk fel, mert könnyen megfonnyad és értéktelenné válik.

Tavaszi termesztésével is kísérletezhetünk. Ilyenkor márciusban neveljük meg a palántát és áprilisban ültessük ki. Korábban kevés a fény és alacsony a hőmérséklet számára.

Június végétől kezdve az őszi fagyokig a porcsin folyamatosan virágzik. Elszórt magjai, ha egy kis nedvességhez jutnak, az egész nyár folyamán, sőt még ősszel is, a fagyokig csíráznak. Nagyfokú alkalmazkodóképessége révén jelenleg a föld meleg és mérsékelt égövi területein egyre erőteljesebben terjed.

edenkert.hu

Ajánló