Az év utolsó hete sokunk számára a következő esztendő tervezését is jelentheti. Kezdjük az otthonunknál: pár apró szokásunk megváltoztatásával hatalmas lépéseket tehetünk egy zöldebb, fenntarthatóbb jövőért.
2020 valószínűleg többünk számára hozott új felismeréseket, tanulságokat, és remélhetőleg olyan új szokások beépülését is a mindennapjainkba, amelyek csakis a saját és a környezetünk javára válnak. A következő ötletek és inspirációk többsége szintén csak kis változtatást kíván a részünkről, mégis óriási lépést jelenthetnek egy fenntarthatóbb jövőért — nem utolsó sorban pedig a pénztárcánknak is jót tehetnek.
Szelektív szemétgyűjtés és komposztálás
Talán a legegyszerűbb és legkönnyebben megvalósítható lépés a szelektív hulladékgyűjtés, ami a konyhai komposztálásra is kiterjed.
Fenntartható vásárlás
Bevásárláshoz mindig vigyünk saját táskát, a zöldségekhez, gyümölcsökhöz külön hálós zsákot. A műanyagmentes vásárlásra törekedjünk, illetve a csomagolásmentes megoldásokat keressük.
Hazai alapanyagok elsősorban termelőktől
Vásárlásainknál részesítsük előnyben a hazai, szezonális zöldségeket, gyümölcsöket, és igyekezzünk piacokon beszerezni az élelmiszert, alapanyagokat.
Átgondolt étkezések
Az előre megírt bevásárlólistával elkerülhetjük, hogy felesleges dolgok kerüljenek a kosarunkba. Érdemes megtervezni az étkezéseinket is, és csak az azokhoz szükséges alapanyagokat megvenni.
Természetes otthon
Részesítsük előnyben a örnyezetbarát eszközöket a lakberendezésnél, avagy a háztartási kellékek beszerzésekor!
Környezetbarát közlekedés
Keressünk és részesítsük előnyben az autómentes megoldásokat! A városi közlekedés során válasszuk a tömegközlekedést, gyalogoljunk vagy üljünk kerékpárra. Hosszabb távú utazások alkalmával a vonatot, a távolsági buszokat, esetleg a telekocsis szolgáltatásokat is igénybe vehetjük.
Natúr összetevők
Használjunk természetes összetevőket tartalmazó kozmetikukomat, háztartási szereket!
Valóban szükséges?
A felhalmozás, felesleges vásárlás helyett mindig tegyük fel magunknak a kérdést: valóban szükségem van az adott termékre? Ha be tudjuk szerezni másodkézből vagy kölcsön is kérhetjük, azzal nemcsak spórolhatunk, de a környezetünkért is sokat tehetünk.
Városi kertészkedés
Akár egy apró erkélyen, akár egy közösségi kert kis részén is belevághatunk az urbánus kertészkedésbe. A saját nevelésű, balkonládákban is megtermő zöldségeknél, gyümölcsöknél nincs finomabb!
Hasznosítsunk újra!
Kiürült a lekváros üveg? Kiváló tároló válhat belőle a fürdőszobában. De új szerepet adhatunk akár a régi bútorainknak is: székből válhat lerakóasztal, a szekrény fiókjaiból pedig vintage hangulatú virágtartó.
Madárbarát környezet
Ültessük tele a kertünket, környezetünket olyan növényekkel, amelyek kedvelt táplálékforrásai lehetnek a madaraknak, például vadalmafával, bodzafával, galagonyával vagy tűztövissel. Biztosítsunk számukra ivóvizet, télen pedig madáretetőbe tett eleségekkel várjuk őket vissza!
Kapcsoljuk le!
Nemcsak a pénztárcánk, de a környezetünk is jobban jár, ha az energiafelhasználásunkat a lehetséges minimumra csökkentjük. Oltsuk le a lámpát a szobában, amelyben nem vagyunk ott, használjunk energiatakarékos izzókat és háztartási gépeket! Figyeljünk oda a vízfogyasztásunkra is: kádfürdő helyett zuhanyozzunk, kerti locsoláshoz használjunk esővizet, szürkevizet.
Kövessünk témába vágó oldalakat!
A folyamatos inspirációkért, ötletekért és megoldási javaslatokért érdemes felhasználni az internet és a közösségi oldalak lehetőségeit.
lakaskultura.hu