Címmel, telefonszámmal és nyitvatartással is megtalálhatjuk már egy hasznos Google térképen az ország gombavizsgáló helyeit és szakembereit. A térképen piros kosár jelöli a helyeket, zöld gomba pedig a szakemberek nevét és elérhetőségét. A térképet a NÉBIH adatait felhasználva Pirisi Zoltán készítette.
Hol található gombavizsgáló az országban?
A térképen lévő információk birtokában elkerülhetjük az ősszel oly gyakori gombamérgezéseket, nem kell kockáztatni és nem kell aggódnunk, hogy nem találunk a bevizsgáláshoz megfelelő szakembert.

Késő ősszel szedhető gombák
Országszerte késő ősszel, novemberben is találhatunk ízletes gombákat: ilyen például a lilatönkű pereszke (Lepista personata), a késői laskagomba (Pleurotus ostreatus), az ördögszekér laskagomba (Pleurotus eryngii), vagy a téli fülőke (Flammulina velutipes) amit akác fülőkének is neveznek.
Lilatönkű pereszke

November közepére növeszti a termőtesteit a lilatönkű pereszke, kalapja 5-15 cm átmérőjű, domború, majd ellaposodik, széle sokáig begöngyölt. Bőrszínű, halványbarnás, felülete csupasz. Összetéveszthető a mérgező retekszagú kígyógombával, valamint a nem ehető kék pókhálósgombával.
Késői laskagomba

A késői laskagomba Zemplénben fagygomba néven ismert, kalapja 4-15 cm átmérőjű, eleinte domború, majd ellaposodik, kagyló-, nyelv- vagy lapát formájú lesz. Szürke, acélszürke, szürkésbarna, kékesfeketés, hidegebb időben sötétebb színű lesz. Hasonlít hozzá a világosbarna, fehéres, melegkedvelő nyári laskagomba (P. pulmonarius).
Ördögszekér laskagomba

Az ördögszekér laskagomba kalapja 2-8 cm átmérőjű, kezdetben domború, gyorsan ellaposodik, kajla. Széles, sokáig begöngyölt, majd aláhajló. Felszíne finoman pikkelykés, széle csupaszodó. Tölcséresedő, begöngyölt szélű kalapja világosbarna, lefutó lemezei halványsárgák.
Téli fülőke

Egészen tavaszig szedhető a téli fülőke, vagy akác fülőke, kalapja 2-10 cm átmérőjű, fiatalon domború, majd ellaposodik, idősen széle gyakran hullámos. Élénksárga, okkersárga, közepe gyakran sötétebb, rozsdabarnás színű. Értékes gombafaj, a Távol-Keleten például rákellenes hatása miatt termesztik.
edenkert.hu