A padlizsán viszonylag semleges ízű, mediterrán zöldségféle, amit szinte minden híres gasztronómiai nemzet konyhájában felfedezhetünk. Gondolj csak a padlizsánkrémre, amit Erdélyben faszénen sütött padlizsánból készítenek sok hagymával és fokhagymával olajjal kikeverve. De ennek a finom krémnek az arab szezámpasztás variációja is addiktívvá teheti az embert.
A padlizsán kiváló grillezve, töltve és sütve, ragukba keverve, sőt mi több, több diétás étrendben sűrítésre is használják. Egyszóval az elkészítéséhez csak a fantáziánk szab határt, de konkrét ötletekért bátran keress rá a padlizsános receptekre az interneten.
Így termessz a kiskertedben padlizsánt
A padlizsán ugyan abba a családba tartozik, mint a paradicsom, a paprika és a chili. Megfelelő körülmények között igen egyszerű a termesztése. A padlizsánnak csupán tápanyagban gazdag, nedvességtartó talajra, sok napsütésre és melegre van szüksége. Egy napsütötte vagy fűtött üvegház, esetleg az ablakpárkány tökéletes helyek a padlizsánmagok indításához.
A padlizsánoknak hosszú szezonra van szükségük a növekedéshez, ezért a legjobb, ha már januárban elültetjük magjaikat nedves, vegyes komposzttal megtöltött szaporítókba, ügyelve arra, hogy elég fény és hő érje őket.
· Amikor a palánták elég erősek – ez rendszerint márciusra történik meg -, ültesd át őket kisebb vízáteresztő edényekbe.
· Ha van üvegházad, oda is kiültetheted a palántákat, de ügyelj arra, hogy az éjszakai hőmérséklet ne essen 10 fok alá.
· Gondoskodj a palánták alatti jó minőségű komposztról.
· Amikor a szabadtéri hőmérséklet eléri a 18-20 fokot – rendszerint áprilisban -, már kiültetheted az erős palántákat a kertben kijelölt helyükre.
Ha padlizsán palántát vásárolsz, azt április második felében, illetve a hónap végén ültesd el a kijelölt ágyásokban.
Így gyorsítsd fel a padlizsán érését
Bár a legjobb módszer mindig az, ha az anyatermészetre hagyjuk a növények fejlődését, létezik pár egyszerű módszer arra, hogy felgyorsítsd a padlizsán gyümölcsöknek a beérését, és megnöveld a terméshozamot.
· A polleneket fel tudod szabadítani, ha az enyhén nedves gyümölcskezdeményezéseket finoman megkoppintod vagy rázogatod.
· A beporzók csalogatásához ültess a padlizsánok közelébe beporzó növényeket (tök, cukkini, paradicsom stb).
· Ha a növények elérik a 30 centiméteres magasságot, csípd le a fő szárrészek csúcsait, ezzel arra ösztönzöd a padlizsánt, hogy oldalsó hajtásokat is hozzon.
· A virágzástól számítva heti egy alkalommal etesd magas káliumtartalmú trágyával egészen a padlizsánok betakarításáig.
· Locsold rendszeresen, hogy a gyümölcsök szépen meg tudjanak duzzadni.
· A vizet jobban meg tudod kötni a növény alatt, ha a talajtakarót gazdagon befeded mulccsal.
· Amikor már öt-hat padlizsánt is hoz egy bokor, csípd le az összes többi kis gyümölcshajtást, hogy szép méretes legyen a termés.
A padlizsán betakarításának általános szabálya az, hogy a gyümölcsöket addig kell leszedni, mielőtt a bőrük elveszítené a fényességét. A ráncos, fakó bőr a túlérettség tünete lehet, de a biztonság kedvéért ellenőrizd a termesztett fajta jellemzőit, mivel egyes padlizsánok héja kevésbé fényes.