Az erdők-mezők szélén ingyen növő bodzából nagyon finom lekvár, szörp és bor készül.
Mit készíthetünk bodzabogyóból?
A fekete bodza virága az egyik legismertebb szörp alapanyag, de bogyóját is használhatjuk ugyancsak szörp, lekvár vagy akár bor készítéséhez is. Szüretelésre a teljesen befeketedett bogyójú fürtök alkalmasak, a túlérett bodza könnyen lepotyog, a még éretlen bogyók pedig csökkentik a belőle készült termény minőségét.
A bodzabogyó nyersen enyhén mérgező
Nyersen ne fogyasszuk, mert a bodza bogyója nyersen enyhén mérgező, amit azonban főzéssel, hőkezeléssel semlegesíteni lehet.
Bodzabogyó szörp (szirup) almával vagy körtével
A megmosott bodzabogyókat villával szemezzük le, az almát vagy körtét hámozzuk meg, daraboljuk fel, távolítsuk el a magházat. Gyümölcscentrifugában készítsünk gyümölcslevet 2/3 rész bodzabogyóból és 1/3 rész alma/körtéből. Egy liter gyümölcspéphez 30-40 dkg cukorral főzzük fel és forrón öntsük üvegekbe, dunsztoljuk. Vízzel hígítva fogyasztható.
A szörpöt vagy szirupot használhatjuk a rizskochnál is. Isteni vele!
Bodzabogyó hatása – nemcsak finom, gyógyít is!
A bodzabogyóból készült szirupot megfázás, köhögés esetén elsősegélyként használhatjuk, csökkenti a lázat, a köhögési ingert, vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, emellett hatékony hashajtó.
Bodzabogyó lekvár
Lekvárnak is érdemes más gyümölcsökkel párosítani, például r almával, körtével, de lehet szederrel vagy szőlővel is próbálkozni. Arra számítsunk, hogy viszonylag nagy méretű magja miatt le kell szűrnünk vagy passzíroznunk, hogy még élvezhetőbb lekvárt kapjunk.
Bodzabogyó bor
A bátrabbak bort is készíthetnek a bodzabogyóból.
Hozzávalók:
- 1350 g friss bodza
- 1350 g cukor
- 3,78 l víz
- 1 teáskanál citromsav
- Bor-élesztő
Elkészítési mód:
Villa segítségével csipkedjük le és törjük össze a bodza bogyókat, majd tegyük egy vödörbe. Adjuk hozzá a felforralt víz felét, és hagyjuk kihűlni. Oldjuk fel a cukrot a maradék vízben, majd szűrjük át szitán a bogyós vizet a cukorra, és adjuk hozzá a citromsavat és élesztőt. Öntsük a folyadékot egy hordóba, és zárjuk le légzsilippel.
Tároljuk a bort meleg helyen, hogy nyugodtan erjedhessen. Miután befejeződött az erjedés, öntsük át a bort egy tiszta edénybe. Helyezzük egy hűvösebb helyre, és hagyjuk állni néhány hónapot. Szűrjük át újra, és hagyjuk, hogy a bor kitisztuljon.
TulipGarden Cafe / edenkert.hu