Máris romlik a dinnye? Dehogy! – csak sokunkat megzavar Lőrinc, aki a népi bölcsesség szerint neve napján belepisil a dinnyébe.
Lőrinc és a dinnye
Az elsőt augusztus 10-én, a másodikat szeptember 5-én ünneplik (kivéve a dinnyetermesztők, akiknek ezek a dátumok nem ünnepet, hanem gyásznapot jelentenek). A népi bölcsesség szerint Lőrinc napja(i) határnapnak számít(anak): ekkor a dinnye már ízetlenné válik, mert „Lőrinc belepisilt a dinnyébe”. Hasonló mondások szerint Lőrinc napja után a fa sem fejlődik tovább, illetve ekkor már nem tanácsos a folyókban fürdeni. Valószínűleg e bölcsességek a szeptemberi Lőrinc napra vonatkoztak.
Lőrinc nap jelentése
Vas megyében a Rába partján úgy tartják, hogy Lőrinc a Rábába pisil be, ezért nem lehet már dinnyét enni. A dédnagyanyám úgy tartotta, hogy a két Lőrinc-nap közül az augusztusi a mérvadó és utána még hiába lehetett kapni, már nem vettünk dinnyét, mert állítólag hamarabb megy tönkre.
A dinnyeszezon augusztusban a csúcson
Ekkorra érnek be a legédesebb görögdinnyék és az áruk is ekkorra lesz a legalacsonyabb. A szezon vége felé azonban jóval körültekintőbben kell választani.
A görögdinnye (a sárgával ellentétben) nem utóérő gyümölcs. Ezért az idő előtt leszedett termés színtelen, íztelen marad. Az érettséget az alábbi jelek alapján figyelhetjük meg:
- ha megkopogtatjuk, mélyen kongó hangot hallat
- a termést tartó kacs elszárad
- a talajjal érintkező része érett, sárga színt vesz fel
- héjszíne sötétebb, fényesebb lesz
Otthon termesztőknek még egy tipp: az érett dinnyén a hajnali harmatlecsapódás nagyobb, mint az éretlenen. Az angol-szász néphagyomány az augusztusi meteorhullást, azaz a hullócsillagokat nevezi Szent Lőrinc könnyeinek. Őket nem érinti a dinnyés probléma.
edenkert.hu